Bilkent Entegre Sağlık Kampüsü ve Sayılarla Com Metraj Yazılımları
DİA Holding Bilkent Entegre Sağlık Kampüsü Com Platinum ile Donatı Metrajı

Bilkent Entegre Sağlık Kampüsü ve Com Metraj Yazılımları (26 Lisans ile çalışmaya aralıksız devam...)

Sağlık Bakanlığı’nın desteği ile hayata geçirilen şehir hastaneleri projelerinin temelleri bundan birkaç yıl önce atılmaya başlanmıştır. Birçok şehir için planlanan sağlık kampüsü projeleri, 2016 yılı itibariyle hız kazanmakla birlikte günümüzde yeni şehir hastanelerin de ihaleleri yapılmış olup, şantiye aşamalarına geçilmiş bulunmaktadır.

2013 yılında DİA Holding tarafından inşaatına başlanan Bilkent Entegre Sağlık Kampüsü şantiyesi, o tarihte 1,129,289 m2’lik inşaat alanı ile Türkiye’nin dev projeleri arasında yerini almış ve inşaat sektörüne kazandıracakları ile ilgili heyecan yaratıp, onlarca taşeron ve binlerce çalışanı ile sektöre ciddi bir soluk getirmiştir. Bu yazımızda, yapımı devam eden Bilkent Entegre Sağlık Kampüsü inşaatının kaba metraj çalışmalarında Com Metraj Yazılımlarının nasıl çözüm getirdiğini sayılarla anlatacağız.

DİA Holding Bilkent Şantiyesi

Com Metraj Yazılımlarından biraz bahsedelim


Com Metraj Yazılımları, 3 yıllık ar-ge çalışmasının ardından 2010 yılı itibariyle inşaat sektörüne yönelik olarak dwg formatındaki betonarme projelerden otomatik olarak ve %100 doğrulukta donatı (tor+çelik hasır), beton, kalıp ve kalıp iskelesi metrajı çıkaran İLK ve TEK metraj yazılımlarıdır. Profesyonel bir ekibin 1 ay gibi bir sürede hesaplayabileceği metraj hesabını, 1 günde ve %100 doğrulukta ayrıca elle yapılmış metraj formatında hesaplayan, metraj, yeşil defter ve keşif özeti ile sipariş listeleri ve kesim listelerine kadar tüm adımları tek tıklama ile kullanıcısına sunan yazılım çözümleridir.

Öncelikle 1.129,289 m2’lik bir alanın elle yapılacak metraj çalışmasında olası hatalar ile gözden kaçması muhtemel durumlarda DİA Holding için oluşturabileceği olumsuz durumlara bir göz atalım. Hesabımıza başlamadan önce CB Yazılım olarak tüm DİA Holding teknik ofisine içten teşekkürlerimizi iletmek isteriz. Profesyonelliği ve tecrübesi çok yüksek olan DİA Holding teknik ofis personelleri, metraj çalışmalarını profesyonel düzeyde yürütmüştür. Ayrıca; CB Yazılım olarak hatasız metraj çıkarılması için DİA Holding personeline her türlü teknik destek anlık olarak sağlanmıştır.

DİA Holding teknik ofisi ile Bilkent Entegre Sağlık Kampüsündeki kaba inşaat işlerini yapan taşeron firmalar dahil olmak üzere toplamda 26 adet Com Metraj lisansı aktif olarak kullanılmıştır. Ayrıca; projenin, bir defada inşa edilmekte olan dünyanın en geniş sağlık kampüsü olması nedeniyle, Com Metraj Yazılımlarının bu projede işin başından sonuna kadar kullanılmış olması, ulusal ve uluslar arası pazarda yetkin ve geçerliliği için ciddi referans teşkil etmiştir.

DİA Holding Bilkent Şantiyesi

Bilkent Entegre Sağlık Kampüsünün 1.129,289 m2’lik inşaatında bazı imalat büyüklüğü şöyledir. Buna göre; 920,000 m3 kazı, 800,000 m3 dolgu, 530,000 m3 beton işleri, 53,000 ton betonarme demiri, 1,720,000 m2 kalıp işi, 110,000 m2 asfalt döşeme ve 1,175,000 m2 zemin döşemesi imalatları yapılmıştır. İşin kapsamında 53.000 ton donatı kullanılmıştır. Günümüzde, ince demirin kilosu 1.430 TL, kalın demirin ise kilo fiyatı 1.410 TL’dir. Bu bilgiden hareketle yola çıktığımızda 53.000 tonluk donatının maliyetinin ortalama 75.260.000 TL’dir. Bilkent Entegre Sağlık Kampüsünde kullanılan donatı için harcanan para ile küçük illerimizde çok sayıda hastane, okul, cami vb. yapıların inşa edilmesi mümkündür. Bu nedenle; yalnızca donatı metrajındaki %5’lik bir hatanın maliyetinin 3.763.000 TL mertebesinde olabileceği unutulmamalıdır.

İşin başlangıç aşamasında devreye giren Com Platinum (Donatı) yazılımı ile tüm donatı metrajları %100 doğrulukta ve sorunsuz olarak çıkarılmış, planlama, malzeme siparişleri ve taşeron ödemelerinde sorun yaşanmamıştır. Söz konusu işin donatı metrajlarının exel formatında 55.000 sayfadan oluştuğu dikkate alındığında yazılımın gücü hakkında net bir fikir edinilebilir. Bu denli büyük projelerde yazılımlar olmadan sorunsuz bir çözümün üretilmesi mümkün olamayacağı hususu aşikârdır. DİA Holding’in ve kaba inşaat işlerini yapan taşeron firmaların bu büyüklükteki bir projede Com Metraj Yazılımlarını tercih etmesi, yazılımlarımıza ve sonuçlarına güven duymaları nedeniyle başta DİA Holding’in teknik ofis personeline ve taşeron firmaların yönetici ve şantiye şeflerine teşekkür etmek istiyoruz.

%100 doğru sonuç veren Com Platinum (Donatı Metraj) Yazılımı ile Com Standard (beton, kalıp, kalıp iskelesi) Yazılımları bu şantiyede başarısını bir kez daha kanıtlamış bulunmaktadır. Donatı planlarında adet ve uzunluk bilgileri bulunmasa bile Com Platinum Yazılımı, gerekli hesaplamaları (TS500 ve Deprem Yönetmeliği) esaslarına yaparak projedeki eksiklikleri birkaç dakika içerisinde rahatlıkla tamamlayabilmektedir.
Sorunsuz bir metraj elde edebilmek için yüklenici ve taşeron firmalar toplamda ne kadarlık bir yatırım yapmıştır?


Yukarıda bahsettiğimiz gibi %5’lik bir hata bile 3.763,000 TL’lik bir zarara neden olabilecekken 3.763,000 TL’lik karın yalnızca %2-3’lük gibi bir dilimi ile yapılan yatırım milyon mertebesinde kar etmeye sebep olmaktadır. Ayrıca %2-3 arasında oluşan dilim her bir lisans için değil toplamda çalışan 26 lisans için belirlenmiştir. Büyük bir yazılım konferansında geçen küçük bir cümle ile bu bölümü tamamlayalım. Bu denli hızlı gelişen teknolojiye yatırım yapmayan firmalar kısa bir sürede ortadan kaybolacaklardır.

Bilkent Entegre Sağlık Kampüsü kaba inşaat taşeron firmaları ile yürüttüğümüz çalışmalar sayesinde tüm metraj hesabının standarda bağlanması ayrıca firmaların koordineli olarak çalışması ve ciddi oranda kar etmesi sağlanmıştır. Bu denli büyük bir şantiyede metraj hesabının sorun olmaktan çıkması ise Com Metraj Yazılımları ekibinde haklı olarak ayrı bir gurur kaynağı olmuştur.

Donatı metrajında sorunsuz şekilde halledilmiş, sıra beton, kalıp ve kalıp iskelesi metraj yazılımı olan Com Standard’a gelmiştir. Yine bu denli büyük bir projede, %100 doğru metraj sözümüz ile bizleri tercih eden DİA Holding teknik ofisi ve taşeron firmalar üzerinden ciddi oranda büyük bir iş yükü olan metraj hesabını alıp, tüm süreçleri yazılımlara aktarılmıştır.

Tek tıklama ile bitirilen metraj hesabı, daha önce uluslararası düzeyde eşine rastlanılmayacak profesyonellik ile başarıyla noktalanmıştır. Metraj hesabı ile birlikte kalıpların takımlanmasına, hatta, beton, kalıp ve kalıp iskelesi siparişine kadar tüm detaylar ayrı ayrı olarak tek bir tıklama ile oluşturulmuş olup, metrajlardan kaynaklı zararın tamamının önüne geçilmiştir.

Yaklaşık 7 yıldır tüm inşaat sektörünün metraj hesabına çare olmakla birlikte yapılmamışı yapmak adına yola çıkan CB Yazılım, sektörün en önemli problemlerinden bir olan metraj hesabına yönelik otomasyonun sağlanmasını bitirmiştir.

CB Yazılım olarak ülkemizin en önemli şantiyelerinde aktif olarak görev almaya devam ediyoruz. Com Metraj Yazılımlarına güvenen, tercih eden, tavsiye eden ve projelerini bizlerle paylaşıp ufkumuzu genişleten tüm müşterilerimize içten teşekkürlerimizi iletmek isteriz.

Bir sonraki blog yazımızda yaklaşık 2 senedir görev aldığımız ASTALDİ – TÜRKERLER JV Etlik Entegre Sağlık Kampüsü projesi ile ilgili deneyimlerimizden bahsedeceğiz. Yazılarımıza yine 2 senedir görev aldığımız RÖNESANS HOLDİNG – Beştepe Cumhurbaşkanlığı Külliyesi ile devam edeceğiz…

Com Platinum
Com Standard
Com Metraj Yazılımlarını tercih eden Türkiye’nin Devleri