Ek iş olarak evde metraj hesabı yapmanın getirdiği zorluklar.

Ek iş olarak evde metraj hesabı yapmanın getirdiği zorluklar.

Metraj hesabı denilince akla gelen ilk şey, bir bilgisayarın başında sabahtan akşama kadar oturup aralıksız tekrar eden hesapları %100 doğru olarak bitirmeye çalışmaktır büyük ihtimalle. Piyasada tutunabilmek, çalıştığınız firmada kalıcı olmanızı sağlayabilmek ya da ek iş olarak aldığınız metrajları bitirebilmek ve ek gelir sağlayabilmek için haftalarca gece gündüz çalışmanız gerekmektedir. Birde özel sektörde m2 fiyatı 0.10 kuruşlara kadar düşen metraj hesapları ekmeği aslanın ağzından midesine çoktan indirmiş duruma getirmesi işinizi hepten çıkmaza sokacaktır. İşi aldıktan sonra teslim tarihi için geri sayım başlamıştır ve olabilecek en kısa sürede metrajları teslim etmeniz gerekmektedir. Artık karar vermeniz gereken 2 seçenek vardır. Birinci seçenek işi en hızlı sürede teslim etmeliyim ve paramı almalıyım. İkinci seçenek ise işi doğru olarak teslim etmeliyim ve iş aldığım firmada sürekliliğimi sağlamalıyım. Genellikle bu iki seçenek arasından ilk olanı tercih edilmektedir.

İlk seçeneğin başlıca nedenlerini saymak istersek öncelikle hızlı iş teslimi yapmanız, ödemenizi hızlıca alabilmeniz ve yeni bir işe başlayabilmeniz için olmazsa olmaz seçenektir. Genellikle seçilen bu adımın sizi maddi olarak rahatlatacağını düşüneceksiniz ancak bu seçeneğin eksi yanları artı yanlarının rahatça önüne geçecektir. Hızlı iş teslimi=Daha fazla kazanç gibi gözüksede uzun vadeli düşünüldüğünde bunun böyle olmayacağı rahatça ortaya çıkacaktır. Ufak bir örnek vermek gerekirse, acele yapılan işte muhtemelen hatalı sonuçlar elde edeceksiniz ve işi aldığınız firma size büyük ihtimalle bir daha geri dönüş yapmayacak. Bunun sonucunda da iş yapmak için her seferine yeni bir iş veren bulmak zorunda kalacaksınız. Bu da gerçekçi düşünmek gerekirse fazlasıyla zor bir adımdır. Eğer marka olmuş ya da piyasada çok iyi bilinen bir isminiz yoksa büyük ihtimalle imkansız olacaktır.

İkinci seçenek aslında tercih edilmesi doğru ancak iş verenlerin büyük ihtimalle kabul etmeyeceği bir adım olarak önünüze çıkacaktır. Mantık olarak her iş veren doğru sonuca ulaşmak için hizmet satın almaktadır ancak doğru sonuca ulaşmak için her zaman istenilen süreler tutturulamayacaktır. Hele bir işi alıyım mantığıyla iş yapılan ülkemizde, doğru sonucun aslında pek bir getirisi olmayacaktır sizin için. Hakkınızda yapılacak ilk yorum eli ağar olacak ve bu da piyasada iş yapmanızın muhtemelen önünü kesecektir.

Hiçbir şeyi yanlış yapmamanıza, ayrıca kaliteli hesap teslim etmenize rağmen nasıl piyasada tutunup para kazanacaksınız? Aslında cevap her iki seçeneği de tek bir işte kullanmakta gizli. Burada gizli yazmamızın aslında pek bir esprisi yok sizin için çünkü zaten bunu sizde biliyorsunuz. Burada bilmediğiniz adım, aldığınız metraj işini gerçek bir metraj yazılımı ile teslim etmenizde yatıyor. Peki gerçek bir metraj yazılımı kullanmanız size neler kazandıracak? Bu bölümü madde madde yazmamız aslında işin ne kadar basit olduğunu size daha rahat anlatacaktır.

-Gerçek bir metraj yazılımı kullanmanız size 20 kata kadar hızlı metraj teslim etmenizi sağlayacaktır. Bunu çok basit bir örnekle açıklamak gerekirse 20 gün boyunca gece gündüz hesap yaptığınız bir projeyi 1 günde rahatlıkla bitirebileceksiniz. Bu size gerçek bir hız kazandıracak. -Sürekli tekrar eden hesaplardan dolayı dikkat dağınıklığınız hat safhaya çıkacak ve hata yapma olasılığınız epey artacaktır. Bu süreç metraj yazılımları ile başınıza gelmeyecektir çünkü sizin 1 günde yapacağınız hesap, metraj yazılımı ile 10-12 dakika sürecektir. Ayrıca metrajı siz değil yazılım yapacağından dikkat dağınıklığı ile ilgili bir probleminiz kalmayacaktır.

-Sizin gözden kaçırabileceğiniz bir hesabı, metraj yazılımının atlaması gibi bir durum söz konusu olmayacaktır. Gerçek bir metraj yazılımı mühendislikle birlikte içerisinde yapay zekayı barındırır ve eksik metraj yapması söz konusu olmaz. Bu doğru metraja ulaşmanızı sağlayacaktır.

-Elle ya da lisp yardımı ile yapacağınız metraj, proje hatalarını hiçbir zaman fark etmeyecektir. Aslında bu seçenekte sizin bu hataları fark etme şansınız vardır ancak burada ikinci maddeye dönecek olursak tekrar eden işlemlerden dolayı sizin de belirli bir noktadan sonra bu hataları fark etmeniz neredeyse imkansız olacaktır. Çok basit olarak kiriş metrajını ele alacak olursak, yüzlerce hatta binlerce kiriş içerisinden metraja dahil etmeyeceğiniz ya da mükerrer olan kirişleri fark edemeyeceğiniz aşikardır. Gerçek bir metraj yazılımı bu hataya düşmez ve %100 doğrulukta metraj sonucunu size dakikalar içerisinde verir. Bunu da doğru bilgi hanesine yazabiliriz.

-Proje eksiklerini tamamlamak muhtemelen yapmanız gereken ilk adım olacaktır. Eksik bilgiye sahip bir projeden metraj çıkarmanız tabi ki imkansızdır. Metraja başlamadan önce eksik bilgileri tamamlamak, metrajı teslim etmeniz gereken sürenin zaten yarısını alacaktır. Bu da doğru zamanda metraj teslimi yapamamanızın en büyük sorununu oluşturmaktadır. Gerçek bir metraj yazılımı, eksik bilgiyi kendisi bulur ve bulduğu bilgiyi otomatik olarak DWG dosyası üzerine yazar. Yine bir örnekle devam edecek olursak, donatı metrajı çıkaracağınız adet ve boy bilgisi olmayan bir pafta ki hiç karşılaşmamışsınızdır sadece adet bilgisini hesaplamak (boy bilgisine girmedik daha) bir kaç gününüzü rahatlıkla alacaktır. Bir mühendisin ortalama olarak 1 (BİR) adet hesabını yapması en az 30 saniyedir. Korkmayın en fazla binlerce adet eksiktir Gerçek bir metraj yazılımı binlerce eksik adet ve boy bilgisini aynı anda ve ortalama 1 – 1,5 dakikada hesaplayabilir (otomatik olarak) ayrıca eksik bilgiyi tamamlamış vaziyette DWG dosyasına kaydedebilir. (Bu aşamada dwg dosyasında adet ve boy bilgisi yazılı olsa bile tekrar tarar ve hatalı bilgiyi doğru bilgi ile değiştirir.) Bakın bir kaç gününüz daha cebinizde kaldı.

-Elle metraj hesabını yaptınız ve artık bu verileri düzenlenmiş bir şekilde ki biz buna excel diyoruz teslim etmeniz gerekmektedir. Bu bölümde aslında iki ayrı iş yaptığınız ortaya çıkacaktır. Önce metraj yap sonra excel’e aktar ya da metrajı yaptığın an da excel’e aktar. Sonuçta excel’e aktarıyorsunuz. Bu bile yüzlerce hatta binlerce defa excel’i aç kapa işlemidir. Bu bile sinirlerinizi yıpratmaya yetecektir. Gerçek bir metraj yazılımı tek bir tıklama ile yeşil defter ve keşif özetlerini istediğiniz formata bir kaç saniye içerisinde aktarabilir. -metrajınızı teslim ettiniz ve ödemenizi alabilmeniz için karşı tarafın metrajlarınızı kontrol edip onay vermesi gerekmektedir. Kontrol sürecinin uzun olması hem ödeme almanızı geciktirecek, hem de olası bir geri dönüşte vakit ayırabilmeniz için yeni bir işe başlamanızı engelleyecektir. Gerçek bir metraj yazılımı bu süreyi minimuma rahatlıkla düşürecektir. Gerçek bir metraj yazılımı, metraja dahil ettiği her bir yapı elemanına poz numarası atayabilen yazılımdır. Tek bir tıklama ile ilgili poza DWG üzerinden otomatik olarak zoom yapar ve siz de rahatlıkla metraj kontrolünü bitirebilirsiniz. Peki diyorsunuz ki metraj kontrolünü karşı taraf yapacak ben nasıl bu süreci hızlandıracağım? Emin olun gerçek bir metraj yazılımı güncel bir veri tabanı üzerinde bilgi saklar ve teslim ettiğiniz metraj sonuçlarının veri tabanını karşı tarafa rahatlıkla aktarabilirsiniz. Karşı taraf tek bir tıklama ile yapmış olduğunuz metraj sonuçlarına ulaşır ve bir kaç saat içerisinde kontrol tamamen bitmiş olur.

Daha saymakla bitirilemeyecek gerçek bir metraj yazılımı ile aslında kazandıklarınız; Zaman, para, doğru sonuç, kalite ve hafıza olacaktır. Kişisel olarak marka olmanızın önü rahatlıkla açılacaktır. Gerçek bir metraj yazılımına yapılan yatırım kazancınızı ciddi oranda arttıracaktır ve geleceğe bakışınız değişecektir. Bu yazılımları kullanan birçok mühendis ve teknikerin farklı hayat hikayeleri oluşmuştur ve bir çoğu kendi işinin patronu olmuştur. Çok geç kalmadan gerçek bir metraj yazılımı kullanmaya başlamanız maddi ve manevi olarak sizi ciddi oranda refaha ulaştıracaktır.

Com Metraj Yazılımları ile kimlere çözümler sağladık?