Donatı Optimizasyonu Nedir? Nasıl Yapılır? Neden Yapılmalıdır?
Pursantaj ile metraj hesabı

Donatı Optimizasyonu Nedir?

Donatı planlarındaki aynı çapta, farklı boylardaki donatıların sayıları da dikkate alınarak, standard üretim uzunluğundan (12-15 mt) minimum zayiatla kesilmesi işlemine donatı optimizasyonu denir. Bu işlem için aynı çapta fakat farklı uzunluklardaki donatılardan hangilerini bir araya getirildiğinde 12 mt lik standard uzunluktan minimum (fire) zayiatla kesimin yapılacağı belirlemek için faklı matematik modellemeler ve çeşitli iterasyonlar sonucunda belirlenebilmektedir.

Tek boyutlu optimizasyon, (nervürlü demir)

Tek boyutlu Optimizasyon, projede bulunan aynı çapta fakat farklı boydaki nervürlü donatıları standart üretim boylarını (12-15 mt) esas alarak minimum (fire) zayiatla kesilmesine dair işleme verilen isimdir. Bu işlemin sonucunda, farklı kombinasyonlara göre birçok iterasyon yapılarak en uygun (minimum zayiat) demir kesim planların oluşturularak demir maliyetinin azaltılması sağlanır.

İki boyutlu optimizasyon (çelik hasır)

İki boyutlu optimizasyon, genelde tünel kalıp imalatlarında perdelerdeki çelik hasır donatıları için uygulanır. Projede perdelerde bulunan çelik hasırlar tiplerine ve bu tiplerdeki boyutlara göre metrajlar çıkarıldıktan sonra, perdelerin her 2 yüzünde bulunan hasır çeliklerin bindirme bölgelerindeki (3 göz) üst üste binen çelik hasır çubuklarından üçünün iptal edilerek yeni bir çelik hasır tipi oluşturulur. Buna göre üretim yaptırılması halinde minimum % 15 oranında tasarruf sağlanmış olur.

Donatı Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

Donatı Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

Öncelikle uygulamaya esas statik proje üzerinden hem nervürlü demir, hem de çelik hasır demir metrajları tam ve doğru olarak çıkartılır. Bu aşamada Com Platinum'a bir göz atın.

Kat ve/veya yapı elemanları bazında (temel grubu, döşemeler, kirişler, kolonlar, perdeler vb.) ve çap ve boylarına göre çıkarılan metrajlar esas alınarak, iş programı ve satın alma periyotlarına göre belli süredeki iş için optimizasyon çalışması yapılarak kesim planı oluşturulur.

-Optimizasyon planlama öncesi yapılmaktadır.
-Donatı Optimizasyonu ciddi ve risk taşıyan bir işlemdir.
-Alanında uzman olmayan kişiler tarafından yapılması sakıncalıdır.
-Doğru metraj çıkarılmadan kesinlikle yapılmaması gereken bir işlemdir.
-Projenin tüm metraj hesabı çıkarıldıktan sonra başlanabilir ve sahada adım adım takip edilmesi gerekir.

Donatı Optimizasyonu Neden Yapılmalıdır?

Donatı Optimizasyonu neden yapılmalıdır

Tek ve iki boyutlu optimizasyonların sonucunda minimum zayiat oluşacağından gerek satın alma aşamasında, gerekse toplam demir maliyetinde ciddi oranda tasarruf sağlanacaktır.

-Orta ve büyük ölçekli şantiyelerde yüksek karlılığa etkisi olacaktır.
-Zaiyat oranı minimum seviyelere indirilmiş olacaktır.

Donatı Optimizasyonu İçin Doğru Metraj Hesabına Nasıl Ulaşılır?

Donatı Optimizasyonu

Com Platinum Donatı Metraj Yazılımı, DWG üzerinde hiçbir değişiklik yapmaya gerek olmadan anında metraj hesabı veren İLK ve TEK yazılım çözümüdür. Her hangi bir CAD yazılımı ile açmış olduğunuz proje üzerinde saniyeler üzerinde metraj hesabına ulaşabileceğiniz Com Platinum, yeşil defter ve keşif özetleri hatta donatı sipariş ve kesim listelerine kadar tüm raporlamar dahil metraj hesabını anında teslim eder.

Optimizasyon öncesi çıkarılması gereken doğru metraja Com platinum içerisinde bulunan yapap zeka ve mühendislik ile anında ulaşır.

Örneğin döşeme metrajı çıkaracaksınız ve paftada da donatı adet bilgileri mevcut. Bu bilgiler tam olsa bile Com Platinum donatı adetlerini tekrar hesaplar ve olası bir yanlış metraj üzerinden donatı opimizasyonu yapmanızı önler. Yine bir örnek vermek gerekirse, döşeme paftasında dağıtma aralığına göre yerleştirilen donatı adetlerinin 20 olduğunu var sayalım. Com Platinum kullanıcısının tercihine göre 20 olan adeti kontrol eder ve olması gereken doğru adetin 20 olup olmadığını kontrol eder. Eğer bu adet yanlışsa anında düzeltir.

Türkiye'nin en büyük şantiyelerinde aktif olarak görev alan Com Platinum donatı metraj hesabını çığır açan özellikleriyle anında noktalıyor.

Yanlış ya da eksik donatı adetleri bulunan paftada doğru metraj hesabı nasıl çıkarılır?

Paftalarda eksik olan donatı adetlerini otomatik olarak hesaplayan Com Platinum, paftalarda yanlış hesaplanmış adet bilgilerini de tek tıklama ile otomatik olarak düzeltir. Com Platinum, doğru metraj hesabına tek tıklama ile ulaşmakla birlikte, donatı optimizasyon işlemine %100 doğru bilgi ile başlanmasını sağlar.


Metraj Yazılımları iletişim
Doğru donatı metraj hesabına tek tıklamayla ulaşın
3 boyut ile modellemeden beton, kalıp ve kalıp iskelesi metrajları anında hazır?
Com Platinum ile kimlere çözümler sağladık?