Com Donatı v5 Donatı Metraj Çıkarma Programı
Com Donatı v5 Donatı Metraj Çıkarma Programı

Com Donatı v5 Donatı Metraj Çıkarma Programı

İnşaat çalışmalarındaki en önemli girdilerden biri de donatı (demir) hesaplamalarıdır. Mevcut proje için maliyet hesaplaması yapılırken göz ardı edilmesi mümkün olmayan donatının, proje için kullanılacak gerçek miktarların belirlenmesi adına doğru hesaplanma çok önemlidir. Metraj çıkarma işlemlerinin en önemli adımlarından biri olan donatı metrajı oldukça dikkatli olunması gereken bir evredir. Demir fiyatlarının gerçek anlamda pahalı olması, donatı metrajlarının önemini arttırmaktadır. Çünkü yapılacak bir hatalı hesaplama maliyet tablosunda oldukça farklı miktarların çıkmasına ve bu sebepten dolayı işi yapan firma ile yaptıran arasında sorun yaşanmasına sebebiyet verecektir. Örnek vermek gerekirse; bir beton metrajında %5 hata yapılırsa tahmini olarak 100.000 TL kadar bir zarar oluşur. Ancak aynı projede %5 donatı hatası yapılırsa tahminen 1 milyon TL’yi aşan bir zarar tablosu ile karşılaşılır.

Bu zorlu işlem safhasını kolaylaştıracak ve zaman tasarrufu sağlanmasına yardımcı olacak metraj uygulamaları vardır. Bu metraj uygulamalarından biri de sektörün en çok tercih edileni ve daima başarılı sonuçlar elde edilmesini sağlayan Com Donatı metraj çıkarma programıdır. Normal süreçte proje üzerinden doğru metrajın çıkartılması oldukça zorlu bir süreçtir. Uzun süre alması, çok dikkatli olunması, tekrar tekrar kontrollerin yapılması ve elbette yaşattığı stres. Bu olumsuz faktörlerden dolayı genelde donatı metraj hesabını kimse üstlenmek istemez. Çünkü ciddi sorumluluk gerektiren bir durumdur. Ancak Com donatı v5 metraj uygulamaları donatı metraj hesabını otomatik olarak bitirmektedir. Yapı sektöründe maddi kayıplara neden olan donatı metrajında yapılan hatalar, bu metraj uygulamaları sayesinde ortadan kaldırılmaktadır.

Metraj programları sayesinde inşaat sektöründe faaliyet yürüten mühendisler ve mimarlar metraj hesaplama çalışmalarında oldukça rahatlamaktadır. Çünkü metraj programları zaman tasarrufu sağlamasıyla beraber, metraj hesaplama işlemlerinde olası yaşanabilecek hataların önüne geçmektedir. Pahalı inşaat projelerinin en önemli girdilerinden olan demir elemanının uygulamada pursantaj üzerinden ihtiyacının belirlenmesi firmalarda ve sektör içerisinde olumsuz sonuçlar yaratmaktadır. Çünkü doğru metraj bilgilerine sahip olmadan ihaleye girilmesi örneklerine sıkça rastlanmıştır. Demir metrajını zorlaştıran sebeplerden biri de statik projelerde demirin adet ve boy bilgilerinin yazılmamış olmasıdır. Donatı metraj çıkarma zaten başlı başına zor bir işken, donatıların adet ve boy bilgilerinin olmaması ve teker teker hesaplanması metraj işlemlerini içinden çıkılmaz bir hale getirmektedir. Bu yüzden bu sorunlar ile karşılaşılmaması ve tüm işlemlerin çok basit ve kısa sürelerde yapılması için Com donatı v5 metraj programları ile basit çözümler üretebilirsiniz.

Çizimden metraj çıkarma gibi kolaylıklar sunan bu metraj uygulaması sayesinde tüm döşeme tiplerinde, kiriş tiplerinde, perde tiplerinde, kolon tiplerinde, hasır çelik tiplerinde ve temel tiplerinde donatı metrajı yapabilme imkanınız vardır. AutoCAD gibi yoğun olarak kullanılan çizim programlarında yapılan projelere bağlı olarak demir metrajını saniyeler içerisinde hazırlayabilirsiniz. AutoCAD metraj çıkarma işlemlerinde program üzerinde metrajı çıkarılacak alan kare içerisine alınıp, enter tuşuna basılarak donatı metraj hesabına kolayca ulaşılabilir. Kullanıcılara zorlu donatı metraj hesaplamalarında birçok avantaj sunan Com Donatı v5 metraj çıkarma programı sektörün en çok tercih edilen metraj uygulamalarındandır.

Statik projelerde donatı adet bilgilerini neden yazmazlar?
Demir fiyatlarında yaşanan artışlar ve firmaların bundan sonra uygulaması gereken 4 değişiklik
Com Metraj Yazılımları Türkiye'nin Devlerinin Tercihi!