Com Standard Metraj Çıkarma Programı
Com Standard Metraj Çıkarma Programı

Com Standard Metraj Çıkarma Programı

Metraj çıkarma inşaat sektöründe faaliyet gösteren firmaların ve mühendislerin en zorlu çalışma süreçlerindendir. Yapılacak olan bir yapı inşasında kullanılacak olan tüm elemanların doğru miktarlarda hesaplanması ve maliyetin çıkartılabilmesi için metraj hesabının önceden yapılması gerekmektedir. Metraj hesaplamaları hem ihale hazırlık sürecinde teklif verilebilmesi için hem de inşaat çalışmaları başlamadan önce gerekli yapı elemanlarının ve toplam giderlerin bilinebilmesi için önemli bir adımdır. Ancak metraj çıkarma gerçekten zorlu bir süreçtir. Çünkü metraj hesaplamaları karışık matematiksel işlemler gerektiren bir süreç sonunda yapılmaktadır. Uzunluk, alan, hacim ve ağırlık gibi metraj ölçümlerinin doğru yapılması; yapı elemanlarının eksik ya da fazla yazılmaması en dikkat edilmesi gereken durumların başında gelmektedir. Ayrıca boyutları ifade eden rakamların, eleman birimine uygun bir şekilde yazılması da dikkat edilmesi gerekilen önemli bir faktördür. Günümüzde bu zorlu metraj çıkarma hesaplamalarını kolaylaştırmak adına bazı önemli metraj programları bulunmaktadır.

Metraj programları sayesinde artık inşa için yapılmış olan proje üzerinden istenilen alanın metraj hesaplamaları kolaylıkla yapılabilmektedir. Ölçüm ve hesaplama işlemleri yapılacak olan yerlerin çizim programlarına entegre edilen metraj programları vasıtasıyla seçilerek, gerekli hesaplamaların yapılması çok kısa sürelerde gerçekleştirilebilmektedir. İnşaat sektöründeki bu zorlu çalışma alanında firmalara ve mühendislere kolaylık sağlayarak, sektördeki açığın kapatılması adına yapılan metraj uygulamalarından biri de Com Standard metraj programıdır. Com Standard metraj programları beton, kalıp, kalıp iskelesi metraj hesaplamaları için geliştirilen bir akıllı metraj uygulamasıdır. Statik projelere mühendis gözüyle bakarak hesaplamaları gerçekleştiren Com Standard metraj programı, 3 boyutlu projelere ihtiyaç duymadan metraj hesaplamalarını yapmaktadır.

Beton, kalıp, kalıp iskelesi gibi metraj çıkarma işlemlerini çok kısa sürelerde %100 başarılı sonuçlar ile çıkaran Com Standard metraj uygulamaları ile aynı zamanda yeşil defter, keşif özetleri ve kalıp takımlama listelerini de size çıkarmaktadır. Bu metraj uygulaması yapılan statik projeler üzerinde (DWG) hiçbir değişiklik yapmanıza gerek kalmadan tek bir tıklama ile tüm metraj hesabını sizlere çıkarmaktadır. Com Standard, kat yüksekliği, döşeme kalınlığı farklı olan alanlarda ve ara kesitler de dahi %100 doğru metraj hesabı ile %100 başarı sağlamaktadır. Hatta kırık ölçü, düz ölçü fark etmeksizin istenilen metraj hesabını anından hazırlayabilmektedir.

Com Standard metraj yazılımı ile temel, döşeme, kolon, kiriş, betonarme perde, tünel kalıp ve benzeri çalışma alanlarının metrajını kısa sürelerde, kolaylıkla çıkartılabilmektedir. Com Standard metraj uygulaması üstün teknik özellikleri sayesinde AutoCAD, BricsCAD, ZWCAD ve G-star CAD gibi çizim programları üzerinden proje okuyabilme özelliğine sahiptir. Yani bu sayede bu gibi çizim programlarında yer alan projelerinizin çizimden metraj çıkarma işlemleri oldukça kısa sürelerde yapılabilmektedir. Çizimden metraj çıkarma bu işlemleri elle yapmaya göre %100 hızlı bir süreçte hem zaman hem de iş yükü tasarrufu sağlamaktadır. Bilgisayarlara özel lisans numarası olan Com Standard metraj yazılımı, çoklu kullanım özelliğine de sahiptir.

Com Standard metraj uygulaması kullanıcılara birçok avantaj sağlamaktadır. Örneğin, elinizde bulunan projeyi AutoCAD ile açarak, metrajını çıkaracağınız alanı kare içerisine alıp enter tuşuna basmanız yeterli olacaktır. Bu hamle ile Com Standard programı sizin için proje hatalarını bulur, hataları düzeltir, varsa projedeki eksik bilgileri tamamlar, metrajı çıkarır ve tüm metraj hesabını size raporlar. Yani bu program sayesinde kolayca AutoCAD metraj çıkarma işlemlerinizi hızlıca yapabilirsiniz. Com Standard metraj çıkarma yazılımı ile elle 1 ayda yapılacak olan bir hesabı 1 günde yapabilirsiniz. Ayrıca birden fazla kişinin yapacağı metraj hesaplama işlemlerini Com Standard metraj yazılımı sayesinde tek bir kişi basit ve rahatça yapabilmektedir. Bu metraj uygulaması size hız, geliştiren ekip, başarılı ilkler ve karlılık sağlamaktadır.

Statik projelerde donatı adet bilgilerini neden yazmazlar?
Demir fiyatlarında yaşanan artışlar ve firmaların bundan sonra uygulaması gereken 4 değişiklik
Com Metraj Yazılımları Türkiye'nin Devlerinin Tercihi!