Kalıp Metrajı Çıkarmak Artık Çok Kolay
Com Standard ile Beton Metrajı

Kalıp Metrajı Çıkarmak Artık Çok Kolay

Yapı inşalarında önemli çalışma alanlarından biri de kalıp ve kalıp iskelesi çalışmalarıdır. Yapı inşalarında birçok farklı alanda kalıp çalışmaları yürütülmektedir. Kalıp sistemini meydana getiren en önemli iki kısım da kaplama ve iskeledir. Kalıp ve kalıp iskelesi yapımlarında en önemli işlem basamağı ise şüphesiz metraj çıkarma çalışmalarıdır. Oldukça zor ve meşakkatli bir süreç olan kalıp metraj çıkarma çalışmaları bazen göz korkutucu bir hal almaktadır. Çünkü metraj hesabında yapılacak ufak hatalar, gözden kaçırılan detaylar metraj hesabının yanlış yapılmasına ve maliyetin farklı çıkmasına sebebiyet vermektedir. Ancak artık günümüzde kalıp metrajı çıkarma işlemleri metraj programları sayesinde oldukça kolay bir hale gelmiştir. Yapılan metraj uygulamaları ile günler aylar süren metraj çıkarma işlemleri artık gün içerisinde kolayca yapılabilmektedir. Hatta öyle ki bu metraj programları sayesinde çizimden metraj çıkarma, AutoCAD metraj çıkarma gibi işlemler dahi yapılabilmektedir.

Metraj programları ile basitleşen metraj çıkarma çalışmalarından bahsetmeden önce kısaca kalıp metrajından bahsedelim. Bir yapı inşasında kemer kalıpları, kiriş alt kalıpları, döşeme alt kalıpları, kolon yan yüzey kalıpları, kiriş yan yüzey kalıpları ve betonarme perde yan yüzey kalıpları gibi çeşitli yapı elemanlarından kalıp alma işlemleri yapılmaktadır. Her bir yapı elemanının kalıp alma süresi ise değişiklik göstermektedir. Genel ortalama olarak kolon yan yüzey kalıplarının kalıp alma süresi üç günken, döşeme alt kalıplarının kalıp alma süreleri 20 gün kadar olabilmektedir. İnşalarda kalıplar boyutuna, taşınma özelliklerine, malzeme yapılarına ve yapım yöntem ve tekniklerine göre kalıplar olmak üzere sınıflandırılmaktadır. Kalıplama işlemleri için ise en önemli işlem basamağı elbette metraj hesaplama çalışmalarıdır. Kalıp metraj ve keşfi konusunda; kolon ve perde duvar kalıbı metrajı, kiriş, lento ve hatıl kalıbı metrajı, döşeme kalıpları metrajı, temel kalıpları metrajı ve beton çatı kalıbı metrajı gibi çeşitli yapı elemanlarına yönelik metraj hesaplamaları yapılmaktadır. Ancak son derece önemli olan metraj hesaplamalarında hata yapılmaması, doğru malzeme miktarının hesaplanması ve doğru maliyetin çıkarılması için ne yapılmalıdır? Burada elbette ölçülerin doğru yazılması, yapı elemanlarının doğru adette yazılması, boyutları ifade eden rakamların doğru yazılması gibi çeşitli faktörlere dikkat edilmesi ve tekrar tekrar kontrollerin sağlanması gerekmektedir. Ancak bu meşakkatli süreçler metraj programları ile artık daha basit bir hale gelmiştir.

Kalıp iskelesi ve kalıp metrajı keşfi için yapılmış olan Com Standard metraj uygulamaları artık günümüzde inşaat mühendisleri, mimarlar ve inşaat firmalarının işlerini oldukça kolaylaştırmaktadır. Com Standard metraj programları ile kalıp ve kalıp iskelesi metraj hesaplamaları kolayca yapılabilmektedir. Com Standard metraj programı statik projelere adeta bir mühendis gözüyle bakarak metraj ve keşif için gerekli olan tüm hesaplamaları yapmaktadır. Hatta bu ara yüz programı sayesinde 3 boyutlu projelere ihtiyaç dahi duyulmadan metraj hesabı yapılmaktadır. Com Standard metraj programı çizimden metraj çıkarma işlemlerine olanak tanıyan üst düzey profesyonel bir uygulamadır. AutoCAD, BricsCAD, ZWCAD ve G-star CAD gibi çizim programları üzerinden koalylıkla projenize ait kalıp metrajlarını çıkarabilirsiniz.

Com Standard metraj uygulamaları ile AutoCAD üzerinde yer alan projenizde metrajını çıkarmak istediğiniz alanı kare içerisine alıp işaretledikten sonra, enter tuşuna basarak metraj hesaplamanızı başlatabilirsiniz. Bu program dakikalar içerisinde size metraj çıkarma işleminizi sonuçlandıracaktır. Bu program sizin için projedeki hataları tespit edecek, hataları düzeltecek, varsa projedeki eksik bilgileri size bildirecek ve tamamlayacaktır. Böylelikle saniyeler içerisinde AutoCad metraj çıkarma işlemini tamamlamış olacaksınız. Kısa sürelerde kalıp ve kalıp iskelesi metraj çıkarma işlemlerini %100 başarı ile gerçekleştiren bu program ayrıca kullanıcılara yeşil defter, keşif özetleri ve kalıp takımlama listeleri gibi bilgileri de sunmaktadır. Elle metraj çıkarma işlemleri 1 ay veya daha uzun sürelerde gerçekleşmekteyken, Com Standard metraj çıkarma programı ile 1 günde tüm işlemlerinizi gerçekleştirebileceksiniz.


Statik projelerde donatı adet bilgilerini neden yazmazlar?
Demir fiyatlarında yaşanan artışlar ve firmaların bundan sonra uygulaması gereken 4 değişiklik
Com Metraj Yazılımları Türkiye'nin Devlerinin Tercihi!